تبلیغات
زندگینامه ها - زندگی نامه فرزانه تائیدی

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


زندگینامه ها
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 توسط آریا طهماسبی

فرزانه تائیدی متولد تهران است . پدرش امیر ارتش ایران بود . بخاطر شغل پدر در اغلب سفرهای ماموریت همراه ایشان به استانهای مختلف ایران سفر میکرد . فرزانه دوران کودکی و تحصیل را در شهرهای مرکزی استانهای اصفهان ، کرمان ، کرمانشاه ، خوزستان و ... گذرانده است . این اولین بار بود که فرزانه شانس ایرانگردی را در دوران کودکی و نوجوانی داشته و دومین بار به خاطر حرفه خودش به عنوان هنرپیشه تاتر در اداره هنرهای دراماتیک شانس سفر و بازی بر روی صحنه های مختلف شهرهای بزرگ و کوچک ایران را داشت .

فرزانه از کودکی عاشق هنر رقص باله بود . مدتی هم به کلاس باله رفت ولی زیاد طول نکشید که هنر بزرگ تاتر عشق حقیقی فرزانه شد . در سال هزار و سیصد و چهل و یک با شرکت در اولین نمایش زنده تلویزیونی ، او در اداره هنرهای دراماتیک رسما کار در تاتر را آغاز کرد . پس از یکسال و اندی کا رتاترهای تلویزیونی با پرویز کاردان هنرپیشه و نویسنده و کارگردان تاتر اداره هنرهای دراماتیک ازدواج کرد . ثمره این ازدواج کوتاه مدت پسرش کیوان میباشد.

در طول پنج سال و نیم فعالیت در اداره هنرهای دراماتیک فرزانه تائیدی در بیش از سی نمایشنامه تلویزیونی و صحنه در تهران و اغلب شهرهای بزرگ و کوچک ایران شرکت داشته است .

فرزانه در سال هزار و سیصد و چهل و شش به همراه پدرش عازم امریکا شد . د رمدت اقامت پنج ساله در امریکا با شرکت در کلاسهای شبانه کالج های معتبر کالیفرنیا که به کارگاه تاتر معروف است ، دوره کوتاه آموزشی چند ساله در مورد تاریخ غرب و بازیگری در صحنه را آموخت . فرزانه عقیده دارد که بیشترین تجربه ها را در آموختن هنر تاتر از دیدن نمایشنامه های مختلف بدست آورده است . در طول مدت اقامت خود در ایالت کالیفرنیا در شهر لوس آنجلس با حسین رجائیان کارگردان تحصیل کرده در رشته سینما در دانشگاه یو سی ال ای آشنا شد . رجائیان فرزانه را برای نقش اول فیلم خود انتخاب کرد و فرزانه را به ایران دعوت کرد.

فرزانه تائیدی در اوائل سال هزار و نهصد و هفتاد و دو به ایران بازگشت و فعالیت مجدد خود را در تاتر ادامه داد و کار در سینمای ایران را آغاز کرد. در این دوره با بهروز به نژاد بعنوان زوج هنری در اغلب کارهای تلویزیونی و سینمائی فعال بود که این همراهی هنوز ادامه دارد.

پس از انقلاب اسلامی ، فرزانه تائیدی که در استخدام رسمی اداره برنامه های تاتر وزارت فرهنگ و هنر بود در سال هزار و سیصد و پنجاه و نه با حکمی از سوی وزارت ارشاد اسلامی از کار برکنار شد . دلیل ذکر شده در حکم رسمی وزارت ارشاد اسلامی اینگونه نوشته شده بود : "برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی ، شما مازاد براحتیاج می باشید و بدیهی است که از این تاریخ تمام حقوق و مزایای شما قطع میشود ". حکم به امضای حسن حبیبی وزیروقت ارشاد اسلامی بود . در آنزمان جمشید مشایخی رئیس اداره برنامه ها ی تاتر بود. در این مورد فرزانه تائیدی میگوید :" تا امروز که بیش از بیست و شش سال از انفلاب اسلامی میگذرد این را میدانم که من اولین و تنها کارمند رسمی اداره برنامه های تاتر بودم که بدین گونه از کار برکنار شدم . بهر حال بر اساس قانون رسمی استخدام کشوری من هم میبایست یا بازنشسته میشدم و یا بازخرید . تمام سالهائی که کارمند رسمی وزارتخانه بودم حق بازنشستگی و حق بیمه میپرداختم و میبایست همه این مزایا در نطر گرفته میشد که نشد ! من تا امروز هم نمیدانم که جرمم چه بوده است ؟".

فرزانه توانست مدت هفت سال و چند ماه در ایران اسلامی دوام بیاورد و تا سال هزار و سیصد و شصت کار در تاترهای لاله زار را ادامه داد و آخرین فیلم سینمائی خود بنام "میراث من جنون " را بدون حجاب اسلامی کار کرد که فیلم مذکور در اکران عمومی با استقبال تماشگران روبرو شد اما به بهانه همزمانی با تعطیلات مذهبی از اکران برداشته شد !!

و بالاخره بعد از هفت سال و چند ماه که فرزانه ممنوع الکار و ممنوع الخروج شده بود توانست با کمک و تلاشهای یار و همکار زندگیش بهروز به نژاد در اوایل سال هزار و سیصد و شصت و پنج از طریق مرز شرقی ایران با شتر و با پای پیاده از کویر سیستان و بلوچستان بصورت قاچاق از ایران اسلامی فرار کند و خودش را به بندر کراچی در کشور پاکستان برساند و بالاخره به کشور انگلستان وارد شود. بعد از چند ماهی بهروز به نژاد، یار همیشگی او نیز به انگلستان آمد و تا کنون هر دو در لندن کار و زندگی میکنند .

در سال هزار و نهصد و نود و چهار ، فرزانه به اتهام بازی در یک فیلم امریکائی! ( بدون دخترم هرگز ) از سوی رژیم حاکم بر ایران در لیست ترور قرار گرفت . در این لیست نام ابوالحسن بنی صدر( اولین رئیس جمهور بعد از انقلاب اسلامی ) و محسن دبیران( از اعضای سازمان مجاهدین خلق ) نیز قرار داشت ، که قرار بود در مقابل پرداخت پول و اسلحه توسط IRA ( ارتش آرادیبخش ایرلند) ترور شوند . توضیحات مربوط به این ماجرا در این تارنما فرار خواهد گرفت .

طبقه بندی: زندگینامه بازیگران ایرانی،
.: Weblog Themes By Pichak :.


.

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک